08.08.2022 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Porsuk Gündem

Metin Toraman Yazdı: Cahilleştirilemeyenlerden misiniz?

Metin Toraman

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.

Gün geçtikçe akıl kaybına maruz kalan, buna rağmen kendini üst seviye zeki hissedebilen insan sayısının hızla arttığı, Avrupa’nın kıskandığı, dünyanın ibretle izlediği cennet yurdumun aklı hür, vicdanı hür insanlarına selam olsun.

Bölünmeye, parçalanmaya nasıl alıştıysak sürekli olarak bir ötekileştirme durumunun içerisinde yer alır olmuşuz. Kültür ve bilgi arttırımı için Youtube, tiktok gibi mecraların düşkünü olmuş, hiç bilmediğimiz insanların videolarından akıl alır hale gelmişiz. Elbette ki birbirimizin bilgi birikimlerinden faydalanacağız fakat öyle bir hale gelmişiz ki genel olarak fikir üreten yok sadece kopyala-yapıştır modunda hayat yaşar hale gelmişiz.

Gün geçtikçe çoğalan, insanların özel hayatlarını dahi alenen ortaya döktüğü ve herkesin bunu izlerken keyif aldığı, dalga geçtiği programların takipçisi olmuşuz. Öyle ki para verip programa konuk giden, programın sunucusu tarafından açık şekilde küfüre, hakarete, aşağılanmaya maruz kalan ve bununla gurur duyan bir kitleye sahip olmuşuz.

İlginç olan o programlara katılıp kendinelerine hakaret ettiren, özel hayatlarıyla dalga geçirten, aşağılanmaktan keyif alan kişileri gördükçe, izledikçe daha da insanlar bunu bir maharet olarak görür oldu.

Sanırım zamanla insanların birbirlerine küfür etmesi, herkesin cinsel hayatına kadar alenen konuştuğu, ahlaki değerlerini, birbirine saygısını yitirmiş bir toplum olacağız.

Bir çok insana göre bu bakış açısı geri kafalılık, sığ düşünce, cehalet olabilir elbette ki; lakin kişilerin kendisine olan saygısını yitirdiği bir toplum haline gelmek bence medeniyetleşmenin tam aksine cahilleşmenin en büyük göstergesidir. Toplum arasında “okumuş cahil” diye adlandırılan sınıfa katılım hızla artıyorken üzülmemek ve bunu görememek mümkün olmasa gerek.

Ya siz cahilleştirilememişlerden misiniz ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burak Karavil dedi ki:

    İnsaAllah cahillestirelemeyenlerdenizdir…

BİR YORUM YAZ