23.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Tolga Savaş Yazdı: “Cumhuriyetin 100.Yılında Eskişehir’in Yeni Milletvekilleri”

Tolga Savaş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 24 makalesi bulunuyor.

14 Mayıs tarihinde yapılacak olan 28.dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için siyasi partilerin aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmesi ve adayların açıklanması ile Eskişehir’de milletvekilliği yarışı resmen başlamış oldu. Aslında AK Parti ve CHP’de ilk iki sırayı alan vekiller doğal 28.dönem milletvekili olarakta seçilmiş oldu.

Cumhuriyetin 100.yılında Cumhuriyet şehri Eskişehir’de seçmende heyecan yaratacak, şehirde yeni bir sinerji ortaya çıkaracak, yeni yüzleri ve genç isimleri bekleyenler hüsrana uğradı desek iyidir. Milletvekili sayısının düşmesi ile 6 milletvekili çıkaracak olan Eskişehir’de geçtiğimiz dönem AK Parti aldığı 225 Bin oy ile  3, CHP aldığı 187 Bin oy ile 2, İYİ Parti 76 Bin oy ile 1 ve MHP 57 Bin oy ile 1 milletvekili çıkarabilmişti. Yeni dönemde ise milletvekili olabilmek için 100 Bin oya ihtiyaç var. Benim milletvekili sıralama tahminim ise AK Parti 2, CHP 2, İYİ Parti 1 ve MHP 1 şeklinde.

AK Parti Eskişehir listesinde mevcut milletvekillerinin tamamı değişti. Prof.Dr. Nabi Avcı, Prof.Dr. Emine Nur Günay ve Harun Karacan listelerde yer almazken birinci sırada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ikinci sırada eski bakan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, 3.sırada teşkilatın eski ve etkili isimlerinden Ali Demirel, 4.sırada Tepebaşı eski İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu, 5.sırada İl Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Pınar Turhanoğlu Gücüyener ve 6.sırada genç bir aday Derya Çıraklı yer alıyor. AK Partide ortaya çıkan liste teşkilatlarda bir hayal kırıklığı yarattı. Listede kesin olması beklenen ve yerel seçimlerin ardından teşkilatı ayakta tutan, başarılı çalışmalara imza atarak herkesin takdirini toplayan İl Başkanı Zihni Çalışkan,  MKYK üyesi Burhan Sakallı gibi etkili isimler listeye giremedi. Bu liste AK Partiye Eskişehir’de 2 milletvekili çıkarabilecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir listesinde ilk iki sırayı değiştirmedi. Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü yerlerini korudu. Üçüncü sırada meclis üyesi İbrahim Arslan, dördüncü sırada eski İl Başkanı Abdülkadir Adar, beşinci sırada eczacı İpek Çelik ve altıncı sırada ise genç ve öğrenci aday Aysu Bahar Gürlek yer aldı. CHP listelerinde de yeni isimler yer bulamazken ilk aday adayı olan ve şehri karış karış gezen Kadir Kodak, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, gençleri temsilen Ali Ünal, kadınları, çocukları, üreticileri ve odaları temsil edecek olan Adalet Sezer Özbunar gibi isimler liste dışında kaldı. Listeden anlaşılan o ki parti içerisinde İl Kongresinden bu yana süren güç savaşları devam ediyor. Bu liste CHP’ye 2 vekil getirecek ve görünen o ki eski vekillerle yola devam edilecek.

İYİ Parti Eskişehir listesinde üyelerin sesine kulak verdi. Mevcut milletvekili Arslan Kabukcuoğlu liste dışında kalırken yapılan temayül yoklamasında sıralamaya giren isimler aynı şekilde milletvekili sıralamasına da girdi. İYİ Parti’de birinci sırada iddialı söylemleri ve partide estirdiği olumlu rüzgar ile Eskişehirspor eski başkanı İdris Nebi Hatipoğlu yer alırken, ikinci sıra Özlem Nebioğlu Ayrancı, üçüncü sırada genç bir isim Melih Aydın, dördüncü sırada eski partililerden Ömer İbrahim Sayın, beşinci sırada yine genç bir isim Hakan Kaymak ve altıncı sırada partide de eğitim alanlarında görev yapan genç bir isim Yağmur Gürsöğüt yer aldı. İYİ Parti il kongre sürecinden bu yana devam eden ve parti içerisinde yaşanan kaos ortamını, anlaşmazlıkları, çekişmeleri ve ittifak görüşmelerinde ortaya çıkan krizi gideremezse bu liste İYİ Parti’ye sadece 1 milletvekilliği getirecektir. Partide sular durulur, birlik beraberlik içerisinde etkili bir seçim kampanyası yürütülürse İYİ Parti 2.milletvekilliği için çok büyük bir şansı elinde tutuyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir’de de değişim rüzgarı esti. Mevcut milletvekili Metin Nurullah Sazak liste dışında kalırken, birinci sırada MYK Üyesi ve eski Eskişehirspor yöneticisi Bülent Maşaoğlu yer aldı. İkinci sırada teşkilatlarda sevilen bir isim olan İl Kadın Aile ve Çocuk Politikaları Başkanı Leman Sivri, üçüncü sırada sendika temsilcisi Muhammed Bahadır Ayas, dördüncü sırada Mustafa Enes Süzen, beşinci sırada Emre Karabacak ve altıncı sırada Oğuzhan Ünal yer aldı. MHP’nin Eskişehir’de en büyük şansı İl Başkanı İsmail Candemir’dir. Tecrübeli, Eskişehir’e hakim, sorunlarını ve sıkıntılarını bilen bir il başkanı seçime her zaman önde başlar. AK Parti ve İYİ Parti listelerini beğenmeyen seçmenlerin de desteğini alacak olan MHP Eskişehir’de 1 milletvekili çıkaracaktır diye düşünüyorum.

Milletvekili adayı olmayan yada listelerde yer alamayan; Prof.Dr. Nabi Avcı, Prof.Dr. Emine Nur Günay, Harun Karacan, Dr. Arslan Kabukcuoğlu ve Metin Nurullah Sazak’a Eskişehir’e yaptıkları hizmetler, kattıkları değerler ve mecliste yaptıkları çalışmaları içinde çok teşekkürler. Aday adayı olan ve listelerde yer bulamayan isimler içinse bir sonraki seçimler ve bundan sonraki siyasi hayatları için şimdiden başarılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ