25.09.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Tam kapanma? Anlayan beri gelsin.

Şaban Bozbal

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Tam kapanma dediler, ama bu tam kapanmayı anlayan beri gelsin…

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın bayram sonrası,hatta 19 Mayıs sonrası bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.!!

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutuluyor.

Bütün imalathaneler açık.
Fabrikalar açık.
Sadece ilaç ya da gıda değil her türlü üretim kesintisiz sürüyor.
Hatta İnşaatlar bile çalışıyor.
Bankalar, PTT şubeleri, Noterler, Muhasebeciler şehir içi ulaşım araçları sıralama uzayıp gidiyor. Tüm işçiler ve üretim zinciri çalışanları işbaşı yapmaya devam ediyor.

Kısacası liste dışında kalan kapanan yalnızca küçük esnaf. Bunlara ilaveten 65 yaş üstü, çocuklar ve kamuda çalışanların bir bölümü.

Velhasıl;maaşla çalışan aylık düzenli gelirini temin edeceğine göre olan yine küçük esnaf ve küçük-orta boylu işletmelere birde günü birlik yevmiyeli çalışan vatandaşlarımıza olacak.

Böyle ‘tam kapanma’ olur mu?
Bu koşullarda eve kapatılan esnaf kardeşim ne yapacak?..

Kirası var, kredisi var, çeki senedi var, faturaları var bakmakla yükümlü olduğu ailesinin iaşesi var kısaca esnaf kardeşimin para kazandığı ekmek teknesi kapalı ama maalesef para ödeyeceği yerler istisnasız açık.

Her kısıtlama döneminde,hep küçük esnaf mağdur oluyor. Kapatılırken insanlarımızın mağduriyetleri de giderilmeli. Bu insanlar bayramı hesap ederek ürün aldılar. Kıyafet satan yerler, terziler, ayakkabıcılar, bayram alışverişi yaptılar. İnsanlara satma hesabı, bayramdan sonra da karşı tarafa ödeme hesabı yaptılar. Krediler kullandılar. Bu esnafımız borcunu nasıl ödeyecek?

Birine analık, birine babalık olmaz. Sebzeci, gıdacı ürünün satıyor, aşağı yukarı aynı ürünleri satıyor aynı marketlerden alışveriş yapıyoruz, bu yasak neden sadece küçük esnafa?

Geçtiğimiz yıl esnafa 25 bin TL faizli bir kredi verildi. Şimdiki yeni pakette 30 bin ve 75 bin arası 3 yıl ödemesiz faizsiz kredi paketi açıklandı. Sektörde bu krediyi alabilecek ve bu kritere uyabilecek bir tek esnafımız bile yok. Bu krediyi alabilecek olan kimlerdir, kime verdiler merak ediyoruz. Burada sadece mikro ve küçük işletmeler mi zarar etti. Benim tuhafiyecim, konfeksiyoncum, ayakkabıcım…zarar etmedi mi? Niye bazılarına faizli diğerlerine faizsiz kredi veriliyor?
Bildiğim kadarıyla bu kredi sadece Türkiye genelinde 10 milyon esnafın içinden 130 bin kişiye verilecek. Bu sorun gittikçe büyüyecek. Esnaf temsilcilerini televizyonlarda her gün görüyoruz.
Sıkıntılar dile getiriliyor ama nedense göz ardı ediliyor. Küçük esnafmı göz ardı ediliyor? Oysa onlar ekonominin bel kemiği. Hizmete ve icraata geldikten sonra da bir kenara itiliyor, kimse dikkate almıyor.

Açıklanan son genelgede yine saf dışı bırakıldılar. Haftada bir gün pazarın açılacağı karara bağlandı. Sebze, meyve, gıda ürünü ve temizlik ürünü satan yerler açacak, ama yine bunun dışında olanlar var.
Kendimize sormadan edemiyoruz..
Virüsü küçük esnaf mi üretiyor?

Devlet ekonomiyi düşünerek üretimle alakalı bu şekilde bir kapanma listesi hazırlamış olabilir.

Ama hiç olmazsa kapalı olan esnaf kardeşlerimiz için krediler ve ödemeler ertelenmeli,onlara destek olunmalı sosyal devlet anlayışı bunu gerektiriyor.
Tam kapanmıştı uygulayabiliyormuyuz?..

Sağlıcakla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ