21.05.2022 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Porsuk Gündem

Küçük Tarım Arazilerinde Yüksek Kazanç İçin Organik Tarım

Şafak Atay

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Küçük Tarım Arazilerinde Yüksek Kazanç İçin Organik Tarım

Merhabalar Sevgili Porsuk Gündem Takipçileri ;

Yeryüzünde tek hücreli canlılardan tutun da, besin piramidinin en üst canlısı olan insana kadar yaşamın devamlılığı için olmazsa olmazlar içerisinde hava, su ve beslenme gibi temel öğeler yaşamın devamlılığını sağlamaktadır.

İnsan hayatının devamlılığı için beslenmenin önemi tabi ki de tartışılamayacak kadar önemlidir. Yüzyıllar öncesinde darı tohumlarının toprakla buluşmasıyla başlayan bitkisel üretim insanoğlunun yerleşik hayata geçmesinde önemli rol oynamıştır. Tarımın gelişmesinde hayvanların ıslah edilmesi, bitki türlerinin keşfi ve arazi hazırlanmasında kullanılan alet kullanımının yaygınlaşması yüzyıllar içerinde tarımın gelişimine yön vermiştir.

Artan dünya nüfusu ile birlikte insanların beslenmesi için artan gıda talebi karşısında ekim alanları çoğalmış, hayvan varlığında artış olmuştur. Sanayileşme sürecinde icat edilen alet ve makineler ile birlikte üretim ve hasat daha kolay ve pratik hale gelirken, bitkisel üretimde verim kayıplarına neden olan hastalık ve zararlılara karşı kimyasal maddelerin keşfi ile birlikte zirai ilaç kullanımına kayıtsız kalmayan üreticiler sonuçlarını yeni yeni öğrendiğimiz başta kanser ve birçok kronik hastalığın sebebi olan pestisitlerin kullanımını benimsemiştir, verim artışlarının ve ürünün kalitesinin artırılması amacıyla geleneksel olarak kullanılan hayvan gübresine ek olarak bitki besleme ürünlerinin kullanılması ise yapılan bilinçsiz gübreleme ile birlikte maalesef topraklarımız çoraklaşma ile karşı karşıya kalırken, taban sularımız ise kirlenmektedir. Tarımsal anlamda yaşanılan modern üretim tekniklerinin ve üretim materyallerinin avantajları saymakla bitmez iken bunun yanı sıra her güzel şeyde olduğu gibi modernizasyondan kimyasal ürünlerin kullanımına kadar malzemenin de dezavantajları ortaya çıkmaktadır.

Son yıllarda insanların eğitim ve gelir düzeylerinde yaşanılan artışlar ile hayat standartlarının yükselmesi ve tıp alanındaki gelişmeler neticesinde birçok hastalığın gıda maddelerinin üretiminde kullanılan kimyasallar ile ilişkilendirilmesi, doğal beslenme ve güvenilir gıda kavramlarını hayatımıza sokmuştur.

Uzun yıllardır bilim dünyası tarafından tartışılan güvenilir gıda tartışmalarında insan sağlığı üzerinde etkileri bilinmekle birlikte, organik tarım yöntemiyle üretimin Dünya nüfusunu besleyemeyeceğini ortaya koymaktadır. Organik tarımda yapılan üretimde verimin düşüklüğü,hastalık ve zararlılar ile mücadelenin kısıtlı olması birim alandan elde edilen ürünün düşük olması , insanları açlık ile karşı karşıya getirecektir. Bu ise Dünya’da ürün fiyatlarının artışına ve kaosa neden olacaktır. Tarımsal üretim içerisinde yer alan iyi tarım uygulamaları ve organik tarımda üretilen gıda ürünleri, günümüzde ekonomik gelir düzeyi yüksek kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Bugün ülkemizde özellikle Büyükşehirler de kurulan organik pazarlarda, ülkemizin farklı bölgelerinde ürettikleri organik ürünler tüketiciyle buluşmaktadır. Yine aynı şekilde büyük market zincirlerinin müşterileri için manav ve bakliyat reyonlarında iyi tarım ve organik ürün sertifikalı ürün sunmaları müşterileri için en iyi ve güvenilir ürün satışı yaptıkları izlenimini oluşturmaktadır.

Önümüzdeki yazılarımızda Türkiye de tarımının sıkıntılarını, özellikle de üreten kesimin üretim sürecinde harcadığı emeğin karşılığında gelir dengesizlikleri üzerine yazılarımızı kaleme alacağız. Tarımda üretim giderlerinin yüksek olması ve birim alandan elde edilen gelir miktarının düşük olması küçük çaplı üretim yapan üreticiler için ekonomik olmamaktadır.

Bu sebeple küçük veya orta çaplı üretim yapmak isteyen girişimciler için; organik tarım ürünlerinin fiyatlarının yüksek olması küçük alanlarda üretimde kazançlı olacaktır. Tarımla uğraşarak gelir elde etmek isteyen girişimciler için organik tarım aslında biçilmiş kaftan olarak görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ