20.01.2022 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi
Porsuk Gündem

Yılın Son Haftasının Kitap Önerileri

Yılın son haftası ve 2021’in son günlerinde kitapseverler için yeni çıkan , çok satan , gündemde olan kitapları araştırdık. Sizler için hazırladığımız kitap önerileri ;

İyi okumalar…

Begonvil Rüyası – İlhami Akan , (Çınaraltı Yayınları) , ”Saklanalım begonvillerin arkasına; elma derse çıkalım, armut derse çıkmayalım. Patlatalım çanağı çömleği. İçinden çocukluğumuzun geçtiği, o her zaman burnumuzda tüten, özlemini her daim dile getirdiğimiz masum geçmişimizden tadımlık hikayeler dinleyelim..”

Hüzünlü Bir Ponçik , Yeni Hayat – Çağrı Taner , (DEX Yayınevi) , ”Gülme, herkes kadar insanız, önemimiz de herkes kadar, biliyorum ama sen benim için herkes değilsin ki. Herkes gibi bakamam ki bize. Dünya da önemsesin isterim bizi işte. Hatta insanlar mutluluk duaları etsin bizim için. Şiirler yazılsın, şarkılar söylensin, hikâyeler anlatılsın bizimle ilgili. Bizim daha çok güne ihtiyacımız var. Yaşanmamış bir sürü eksik gün, hatıralara yazılacak acı tatlı birçok anı. ”

Taksiii – Ayşe Kulin , (Everest Yayınları) , ”Turistleri, savunmasız yaşlıları, özellikle de yaşlı kadınları hedef alan taksici eziyetine sık maruz kalmış biri olarak yazdıklarımın çok kişinin yüreğine dokunacağına inanıyorum. Amacım, İstanbul’un taksi şoförlerini incitmek değil, sorunun çözümünü engelleyerek İstanbulluları kendi çıkarları için mağdur edenlere dikkat çekmek. Mesleklerini hakkıyla, namusuyla yapan çilekeş sürücülere ise saygılar olsun!”

Transit Yolcular – Müge İplikçi , (Can Yayınları) , ”Müge İplikçi, Transit Yolcular’da gitme ve kalma eylemi, yolculuk ve dolayısıyla yaşam yolculuğu gibi asli konuları kurguyla harmanlıyor. Kadın karakterlerin ön planda olduğu bu öykülerde sıradanın sınırlarını aşan, yazgılarından kaçmaya çalışan kadınları ele alırken, aynı zamanda bu ortak mücadeleden doğan dayanışmayı anlatıyor.”

Nehir Kıyısı Kadınları – Heinrich Böll , Çeviri: İlknur İgan (Can Yayınları) , ”Kitap bizi 1980’li yıllara, Bonn’da Ren Nehri kıyısındaki seçkin villalara götürüyor. Politikacıların, bankerlerin, aristokratların yaşadığı bu evlerde bu kez başroller ipleri elinde tutanlarda değil, iktidar oyunlarını ve entrikalarla dolu bir dönemi sorgulayan eşlerinde ve sevgililerindedir. ”

Süt ve Kömür – Ralf Rothmann  , Çeviri : Serap Gülerçin Karluk , (Yapı Kredi Yayınları) , ”Süt ve Kömür, 60’lı yıllarda Ruhr havzasında fiziksel şiddet, sıkışmışlık ve zor koşullarla başa çıkma çabasıyla şekillenen hayatları betimliyor. Ben anlatıcı Simon, annesinin ölümünden sonra kendini gençlik yıllarının geçtiği evde bulur ve o günlerdeki kırılgan ilişkilere dair anıları canlanır.”

Sahte Sultan – Mahfi Eğilmez , (Remzi Kitabevi) , ”On dokuzuncu yüzyılda padişahın davetiyle İstanbul’a gelmiş bir İtalyan ressamın, kayıp olduğu düşünülen gizemli tablosu, şans eseri bulunduktan seksen yıl sonra sergilenmek üzere Londra’ya gönderilir. Ancak Londra’da büyük skandala yol açan bir gelişme yaşanır. Bu olayın arkasındaki karanlık ağın ucu en yüksek yerlere kadar uzanmaktadır.”

Hepberaber – Ece Temelkuran , (Everest Yayınları) , ” Ece Temelkuran, her yerinden sökülen bir dünyada her şeye rağmen insana inanmanın büyüsüne dair bir manifesto sunuyor HepBeraber’de: Güzellik yaratmanın insanlığın kaderi olduğuna inanmayı seçenlere politik bir değişim için ahlaki bir sözleşme öneriyor. ”

Kekeme Çocuklar Korosu – Tarık Tufan , (Doğan Kitap) , “Bir radyo istasyonunda gece programları yapan genç bir adam. Mikrofonun başında gece yarılarına kadar hayat hakkında savrulan karanlık ve öfkeli sözler. Fonda doksanlı yıllar var ve bir yandan akıp duran da o yılların acılı, sancılı sesleri.”

Sen Yola Çık Yol Sana Görünür – Hakan Mengüç , (Destek Yayınları) , “Hakan Mengüç’ten Mevlana’nın 21 Kuralı”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ