23.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Vali Aksoy’un “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Vali Aksoy’un “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Aksoy mesajında şu ifadelere yer verdi;

”Engellilik, bireysel değil, neden ve sonuçlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren sosyal bir olgudur. Engellilerin sosyal yaşama uyumlarını ve katılımlarını kolaylaştıracak, umutlu olabilmelerini ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak koşul, ortam ve olanakların oluşturulması hepimizin öncelikli görevleri arasındadır.

Engelliliğin nedenlerinden birçoğu kaçınılabilir ve önlenebilirdir. Bu konuda  toplumun bilinçlendirilmesini amaçlayan etkinliklerin yanı sıra, önleyici ve iyileştirici hizmetlerin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır. Gösterilen tüm çabalara karşın, engelli vatandaşlarımızın önemli sorunları bulunduğu gerçeğini hiçbir zaman göz ardı edemeyiz.

Yarınlara güvenle bakabilmemiz, mutlu ve huzurlu bir toplum yapısına ulaşmamız, engelli-engelsiz tüm vatandaşlarımızın sağlık, eğitim, ulaşım, istihdam ve sosyal haklar gibi sorunlarının çözülmesi ve onlara daha iyi yaşam koşullarının sunulması ile mümkündür.

Engellilerin toplumun etkin birer üyeleri olduklarının bilinciyle hareket etmeli, elbirliğiyle zihinlerdeki engelleri kaldırmalıyız. Engelli hemşerilerimiz, fırsat verildiğinde her alanda gurur verici başarılara imza atmakta ve diğer engellilerimiz için de örnek olmaktadırlar. Son Paralimpik Oyunlarında Sümeyye Boyacı başta olmak üzere diğer branşlarda engelli sporcularımızın elde ettiği başarılar bunun en güzel göstergelerindendir.

Engellilerin sosyal yaşama katılımlarının sağlanması, geleceğe güvenle bakabilmelerinin yolunu açacaktır. Bu konuda kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerinin ve hemşerilerimin gerekli duyarlılığı göstereceklerine inanıyorum. Engelli vatandaşlarımızı, toplumun etkin üyeleri olduklarını unutmadan, her alanındaki katkılarını sürdürmeye çağırıyor, tüm hemşerilerime esenlikler diliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ