23.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Prof. Dr. İlber Ortaylı: ”Türkleri Anlatmazsak Tarih Eksik Kalır”

Prof. Dr. İlber Ortaylı: ”Türkleri Anlatmazsak Tarih Eksik Kalır”

Eskişehir Valiliği tarafından Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Türk Tarihi ve Atatürk Konferansı” Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonu’nda düzenlenen konferansa Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal başta olmak üzere şehir protokolünden isimler ve çok sayıda kişi katılım gösterdi.

Prof. Dr. Şahin: “Tarih camiasının en değerli isimlerinden birini ağırlıyoruz”

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim Şahin’in moderatörlüğünü yaptığı konferansta, tarihi bilmenin geleceğe ışık tutacağına vurgu yaparak şunları söyledi: “Kendisini tarihe, tarihi anlatmaya adamış birisi. Ben hocamızın bir sözünü bana neden tarihçi olmak istediğimi soran öğrencilerime sıklıkla hatırlatırım, ‘tarihçi olunmaz, tarihçi doğulur’ der. Biz de bu yaklaşımla bugün burada bulunmaktayız. Türk Tarihi ve Atatürk başlıkları üzerinden hocamızı dinleyeceğiz.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Türkleri anlatmazsak tarih eksik kalır”

“Türk Tarihi ve Atatürk” başlıklı konferansta bilgilerini paylaşan tarihçi, yazar ve akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı “Türkler olmadan eski dünya tarihini anlamak mümkün değil. Tarih yazımına konu olan üç kıtadaki bütün bölgeler Türkler ile bir şekilde karşılaşmıştır. Eski çağlardan beri Türkler burada varlıklarını hissettirmiş olup tarihe de bir nevi yön vermiştir. Türklerin bulunduğu yerlerin hepsi medeni dünyadır. Pratik, pragmatik ve silah üretip bunda gelişmiş bir millet olduğunu tarihi kaynaklardan görüyoruz. Başka milletlerin devlet idaresine de geçmişler Mısır ve İran gibi. Tarih sahnesine de birçok şekilde çıkmış ve çok iyi liderler çıkarmıştır, Fatih Sultan Mehmet gibi Kanuni gibi. Dil bakımından da diğer devletlerin ordularında Türkçe kullanıldığı da görülür. Konuşması kolay, askeri olarak ordu içerisinde Türklerin bulunmasının da etkisi var.  Atatürk konusuna gelecek olursak üçüncü dünya komutanıdır, çok iyi yetişmiş kurmay sınıfıdır. Atatürk’ün sınıf arkadaşları, kurtuluş harbinde yanında bulunan komutanlar hepsi birinci sınıf mareşallerdir. Aldıkları eğitimin yanında dünyanın önemli siyasi eserlerini okumuşlar, ideolojilerden haberdarlar, Trablusgarp’ta savaşmışlar, Suriye’de eşkıyalarla uğraşmışlar, ağızlarını açtıklarında en az iki veya üç dil biliyorlar. Dünyada bu tip asker çok az görülmüştür hepsi de seçkin insanlardır.” şeklinde konuştu.

Soru cevap kısmının ardından Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy tarafından Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya, Eskişehir’in simgesi olan lületaşından satranç takımı hediye edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ