22.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Laiklik Demokrasinin Vazgeçilmezidir!

Laiklik Demokrasinin Vazgeçilmezidir!

29 Ekim Kadınları Derneği Eskişehir Şube Başkanı Sibel Erenoğlu Laikliğin Anayasada yer almasının 87.yıl dönümü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Şube Başkanı Erenoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Laikliğin Anayasamıza girişinin 87. Yıl dönümündeyiz. Anayasa’nın 2. Maddesinde yer alan devletin niteliklerinin değiştirilemeyeceği de 4. Madde de hüküm altına alınmıştır. Devletin, özellikle yurttaşların inanç özgürlüklerine müdahale etmeyeceği, hem de devlet işlerinin herhangi bir inançla yönetilmeyeceği, devlet işlerinde aklın ve bilimin egemen olacağını güvence altına alan laiklik ilkesi, ne yazık ki bugün, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ÇEDES, Adalet Bakanlığı’nın Anayasa ve Medeni Yasa değişiklikleri , Diyanet İşleri Başkanlığı’nın temel yasalarımıza aykırı açıklamaları ve yetkilerini aşarak kreşlerden ilk ve ortaöğretime uzanan projeleriyle fiilen ihlal edilmeye çalışılıyor.

Laikliğin korunmasının demokratik bir toplum için vazgeçilmez olduğu açıktır. Bu ilke özellikle de kadınlar için yaşamsal önemdedir. Bugün komşularımız İran, Afganistan ve Pakistan’daki kız kardeşlerimizin yaşadıkları, laikliğin yaşama hakkı ile de bağlantılı olduğunun açık örneğidir. Yaşam hakkımızı, demokrasiyi, eşitliği ve barışı sağlamak için laikliğe sahip çıkmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu anımsatıyor, yönetenleri Anayasa’ya uymaya davet ediyoruz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ