04.12.2023 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Kadın Çiftçiler Safran Üretimini Yerinde İnceledi

Kadın Çiftçiler Safran Üretimini Yerinde İnceledi

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği ile yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında Karabük İline bağlı Safranbolu İlçesine ”Çiftçi İnceleme Gezisi” düzenledi.

Çiftçi İnceleme Gezisine;  İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Ziraat Mühendisleri Zuhal Akaya ve Mustafa Mutlu Aslan,  S.S.Gökçekuyu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Kezban Kurnaz ve Eskişehir’de uygulanan Safran Üretimi Demonstrasyonlarını üstelenen kadın çiftçiler katıldı.

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” 2023 yılı programı çerçevesinde, Eskişehir’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü kontrolünde yürütülen  “Eskişehirli Hanımlar Safran Üretiyor “projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Seyitgazi- Beykışla Mahallesi, Han- Gökçekuyu Mahallesi, Sarıcakaya- Mayıslar Mahallesi, Tepebaşı – Kızılinler Mahallesi ve Sivrihisar Merkez de  ” safran üretimini yaygınlaştırma çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda safran ürününe olan ilgiyi arttırmak için ilk etapta Sarıcakaya, Han, Seyitgazi, Tepebaşı ve Sivrihisar İlçelerinde 8 kadın üreticiye 100’er malanda olmak üzere toplamda 800 m2 alanda demonstrasyon bahçeleri kuruldu.

Safran tarımının yerinde görülmesi kadın çiftçilerin bu alandaki bilgi ve becerilerini arttırmak; uzman üreticilerle görüşerek ürün hasadı, kurutulması, muhafazası konularında tecrübe edinmelerini sağlamak; alternatif bir tarımsal ürün olarak görülen safran ürünün pazarlama kanallarının kolaylığına şahit olarak motivasyonlarını arttırmak ve Eskişehir’de kurulan bu demonstrasyonlardan en iyi sonucu alarak  safran üretimini Eskişehir’de  yaygınlaştırmak amacıyla safranıyla ünlü Karabük ve Safranbolu’ya düzenlenen  teknik gezi safran üretimi alanında gönüllü olarak sorumluluk alan kadın çiftçilere umut oldu.

Teknik gezi kapsamında Karabük İl Tarım ve Orman İl Müdürü Çetin Ayvalık,  İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yaşar Erdoğan ve Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akgül’de ziyaret edilerek Karabük’te safran tarımı hakkında bilgi edinildi ve Karabük ile Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde yürütülen projeler hakkında istişarelerde bulunuldu. Bilgilendirme toplantılarının ardından Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte safran yetiştirilen alanlar ile pazarlama alanları gezildi. Safran üretim ve pazarlama alanlarının incelenmesinden sonra tarihi Safranbolu ilçe merkezi ziyaret edilerek kadın çiftçilere ilçeyi tanıma ve görme fırsatı sunuldu. Geziye katılan kadın çiftçiler, teknik gezi sonrasında safran üretimi konusunda özgüvenlerinin daha da arttığını,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteği ile bahçelerinde kurulan bu safran deneme bahçelerini geliştirerek Eskişehir’in safran üretiminde, ülkede ve dünyada zirveye taşınması konusunda  büyük bir istekle çalışacakları sözünü verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ