20.01.2022 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi
Porsuk Gündem

İklim Değişikliği ve Tarım Sonuç Bildirgesi Açıklandı

İklim Değişikliği ve Tarım Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ulusal düzeyde yapılan “İklim Değişikliği ve Tarım”çalıştaylarının sonuç bildirgesi açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcıları ve Birim Müdürlerinin katıldığı toplantı sonunda, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Değişen İklim Dönüşen Tarım vurgusuyla ülke genelinde yaptığımız İklim Değişikliği ve Tarım Çalıştaylarının değerlendirme toplantısını gerçekleştirdik.”dedi ve sonuç bildirgesini paylaştı.

Yapılan çalıştaylarda Tarım ve Orman Bakanlığı birimleri, İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ve STK’ların sahadaki deneyimlerinden faydalanarak; toplam 1100 uzmanın katılımıyla 115 günde 925 saatlik bir çalışma ile “Tarım Sektöründe İklim Değişikliğine Uyum ve Azaltım” için hazırlanan sonuç bildirgesi hazırlandı.

Hazırlanan 27 maddelik sonuç bildirgesinde yer alan maddeler;

1-İklim dostu tarımsal destekleme modeli oluşturulacaktır.

2-Bakanlık öncülüğünde tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum eylem planı oluşturulacak ve mevcutta yer alan uyum eylemlerinin daha
uygulanabilir olması için çalışmalar yürütülecektir.

3-2023-2027 dönemi Tarımsal Kuraklıkla ilgili yol haritası oluşturuldu. Bu bağlamda “Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Plan’ı güncellendi ve Cumhurbaşkanlığı Kararı için
Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

4-“Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında tarım ve mera alanları için tarımsal kuraklık erken uyarı sistemleri kurulacaktır.

5-Ulusal Arazi Kullanım Planlaması yapılacaktır.

6-Ekosistem odaklı gıda üretim modeli oluşturulacaktır.

7-Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum Stratejisi uygulamaya alınacaktır.

8-Tarımsal potansiyelinin düşük olması nedeniyle terk edilen tarım alanlarının biyolojik rezerv alanları olarak değerlendirilmesi için çalışmalar başlatılacaktır.

9-Permakültür uygulamaları farkındalık olarak başlatılmış olup ülke genelinde yaygınlaştırılacaktır.

10-Agroekolojik uygulamalar küçük aile işletmelerinden başlanarak desteklenecek ve uygulanacaktır.

11-“Yağmur Hasadı” yöntemleri %50 hibe olarak desteklenecek ve uygulamaya geçilecektir. Söz konusu Eylem Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programına alınmıştır.Ülke genelinde yaygınlaştırılacaktır.

12-Tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum ve azaltım uygulamalarını yaygınlaştırmak için 2021-2027 IPARD III kapsamında “Tarım Çevre Faslında” yağmur hasadı, rüzgar perdesi tesis etmek, organik tarım ve
tarım arazilerinde su ve rüzgar erozyonunu önlemek gibi çevre dostu tarımsal uygulamaları programa alındı (14 Milyon Avro bütçeli) . Ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

13-İklim değişikliğine hassasiyeti yüksek olan alanlarda yoğun tarım teknikleri yerine “İklim Dostu Tarım, Koruyucu Tarım Veya Ekosistem Tabanlı Tarımsal Uygulamalar” yaygınlaştırılacaktır.

14-Yaşanabilecek kuraklık tehlikesine karşı modern sulama yöntemlerinin parasal ve alansal olarak desteklenmesinin yaygınlaştırılmasına devam edilecektir.

15-Tarımsal Sulamada suyun tasarruflu kullanımını çiftçimize anlatmak için Uygulamalı Çiftçi Okulları (UÇO) Projesi geliştirdi ve ülke
genelinde yaygınlaştırılacaktır.

16.Su ihtiyacı az olan bitkilerin ekiminin yaygınlaştırılması için havza bazlı
üretim modelinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

17-Bazı farkındalık projeleri ile “Canlı Rüzgâr Perdeleri”
yaygınlaştırılacaktır.

18-İklim değişikliğinin balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğine etkileri ve çözüm önerileri araştırılacak, çözüm önerileri geliştirilecektir.

19-İyi Tarım Uygulamaları ve organik tarım faaliyetleri alansal olarak artırılarak desteklenecektir

20-Kuraklığa ve soğuğa toleranslı tohum çeşitleri geliştirilecek ve hastalıklara dayanıklı çeşitlerinin kullanım alanları yaygınlaştırılacaktır.

21-Yerel hayvan ırklarının ıslah çalışmaları yapılacaktır.

22-Paris Anlaşmasının Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylanması ile önem kazanan iklim değişikliğine uyum ve azaltım faaliyetleri hızlandırılacak ve etkileri analiz edilecektir.

23-Tarım sektöründe sera gazı emisyon azaltım potansiyeli ve maliyeti belirlenecektir.

24-Tarımsal faaliyetlerin doğal afetlere karşı sigortalanması ile sektörün sahada kalmasının sağlaması açısından TARSİM iklim değişikliğine
uyumda önemli tedbirlerinden biridir. 2021 yılında Köy bazlı kuraklık kuru tarım alanlarında uygulanmakta olup dahada yaygınlaştırmak için farkındalığının artırılması çalışmaları yapılacaktır.

25-İyi Tarım Uygulamaları ve organik tarım faaliyetleri ülke genelinde daha fazla üretici ve alan olarak arttırılarak yürütülecek ve desteklenecektir.

26-Tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum ve azaltım konularına ilişkin AR-GE çalışmalarının desteklenmesi ve geliştirilmesi sağlanacaktır.

27-İklim dostu tarım uygulamaları için yayım ve sektör paydaşlarına yönelik eğitim çalışmaları yapılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ