23.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Engelliler ve Engelli Aileleri Yoksullaştırılmaya İtilmektedir

Engelliler ve Engelli Aileleri Yoksullaştırılmaya İtilmektedir

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eskişehir Şubesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

SES Eskişehir Şube Yönetim Kurulu adına Şube Sekreteri Engin Yıldız tarafından yapılan basın açıklamasında ;

“Birleşmiş Milletler’in (BM) 1992 yılında almış olduğu kararla 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” ilan edilmiştir. Temelde engellilere yönelik ayrımcılığın, eşitsizliğin, yok sayılmanın ortadan kaldırılması için ilan edilen 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” bir mücadele ve farkında olma günüdür. Aynı zamanda engellerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması mücadelesidir.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin, Türkiye tarafından imzalanarak onaylandığı ve 14.07.2009 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinden bu yana 14 yıl geçmiştir. 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanun’un kabul edildiği tarihten bu yana 18 yıl geçmiştir. 2013 yılında açıklanan Otizm Eylem Planı  açıklaması üzerinden ise 10 yıl geçmiştir. Ancak engellilerin karşılaşmış oldukları sorun ve engeller bir türlü kaldırılamamaktadır. Yasal düzenlemeler ve eylem planları kağıt üstünde kalarak engellilerin toplumsal yaşama eşit, bağımsız ve etkin katılması sağlanamamaktadır. BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin temel amacı olarak belirttiği “Engellilerin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını teşvik ve temin etmek ve insanlık onuruna saygıyı güçlendirmek” ifadesi, engelli temelli ayrımcılığı yasaklamaktır. Fakat engelliler yaşamın tüm alanlarında, engelli olmalarından dolayı eşitsizlik ve ayrımcılıkla karşılaşmaktadır.

Engelliler ve Engelli Aileleri Yoksullaştırılmaya İtilmektedir.

Engelliler ve engelli aileleri de ülkemizin içinde bulunduğu kötü ekonomik koşullardan dolayı yoksulluğu en ağır şekilde duymaktadırlar. Engellilerin bağımsız hayata katılımı için elzem olan manuel ve akülü tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı, koklear implant ve benzeri araç ve gereçleri, SGK ödemelerinin güncellenmemiş döviz kuru üzerinden yapılması, engelleri mağdur etmektedir. Engelliler ve engelli aileleri kendi imkanlarıyla ödemeye çalışmaktadırlar.  Bu durum engelleri ve ailelerini yoksullaştırmaya itmektedir.  Aileler kalitesiz ve bireye özgü olmayan cihazları kendi ceplerinden almaya çalıştıkları için engelliliği artıran ürünleri almaya yönelmektedir. Engelli Hakları Sözleşmesi’ni onaylayan devletimizin bu araç ve cihazlara erişimi kolaylaştırmayı taahhüt etmesine rağmen; bu araç ve gereçlere erişim sağlamamaktadır. SGK ödemelerinde güncellemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir. Engellerin araç, gereç ve her türlü ilaç, tedaviye erişimin önündeki engelleri kaldırması sağlanmalıdır.  

Engelli Çalışanların Koşulları İyileştirilmeli

Anayasa’da Madde 50 ile engellilerin güvenceli çalışma ve onurlu çalışma koşullarının sağlanmasının altı çizilmiştir. Ayrıca bu maddeye göre idarecilerin ve yöneticilerin, engellilerin çalışma şartlarının ve onlara verilen işlerin, engel durumuna uygun olmasını  ve engelli çalışanların taleplerinin dikkate alınması gerekmektedir. Engellerin çalıştığı ortamın fiziki ve mimari gibi erişilebilirliğin en temel ölçütlerinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Yine engelli çocukları olan çalışan aileler, iş yerlerinden ihtiyaçtan dolayı izin almalarının yöneticilerin inisiyatifine bırakılmadan yasal güvenceye alınması gerekmektedir. Engelli istihdamı için önemli bir yerde duran EKPPS’nin normal KPSS’de olduğu gibi her yıl yapılması gerekmekte ve kamudaki engelli atama kotasının arttırılması sağlanmalıdır.

Eşit, Bağımsız ve Onurlu Yaşama Erişim Günü

Engellerin sadece 3 Aralık gibi günlerde değil; toplumun her alanında, düzenli şekilde bilinçlendirilecek düzenlemeler sağlanmalıdır. Ayrıca sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının engellilere ve engelli ailelerine etkin hizmet sunarak kendi hakları ile ilgili bilgilendirme yapabileceği sistem oluşturulmalıdır. Toplumda farkındalığı ve bilinci artıran toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi hedefleyen çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Son olarak 3 Aralık Dünya Engelli Farkındalık Günü vesilesinde, engellilerin bağımsız, eşit ve onurlu bir yaşama erişiminin sağlandığı günler temennisiyle.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ