20.01.2022 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi
Porsuk Gündem

Demiryolcuların Sürgünleri Geri Alınsın!

Demiryolcuların Sürgünleri Geri Alınsın!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Eskişehir Şubesi tarafından Hasanbey Lojistik Merkezi Hasanbey gar Müdürlüğünde görevli 5 çalışanın Yozgat/Yerköy ve Kırıkkale/Irmak’a görevlendirilmesi üzerine Eskişehir Gar önünde basın açıklaması yapıldı.

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla ilgili olarak BTS Genel Başkanı Murat Oral, BTS Eskişehir Şubesi yönetici ve üyelerinin katılımıyla yapılan açıklamada;

“Demiryollarında çeşitli unvanlarda çalışmakta olan faal personelin uzunca bir süredir kendi istekleri dışında geçici görevlendirilmesi üzerine Hareket memuru ünvanlı arkadaşlarımızın “artık geçici görevlendirilmek istemiyoruz” talepleri karşısında kurum yöneticilerinin bu arkadaşlarımızı yine kendi istekleri dışında görev yerlerini değiştirilmesi nedeniyle buradayız.

İçerisinde sendikamız üyelerinin olduğu 5 Hareket Memuru unvanlı arkadaşımız geçici görevlendirme istemediklerini ilgili makamlara iletmesi nedeniyle yine kendi istekleri dışında bu makamlar tarafından alınan kararla başka işyerlerine gönderilmişlerdir.
Uzunca bir süredir demiryollarının yeniden yapılandırılması adı altında yürütülen politikaların yanlışlığı ve olumsuz etkilerini yaşayan bizlerin bu süreçte karşı karşıya kaldığımız olumsuzluklardan biri de personel eksikliği ve bunun sonucu ortaya çıkan olumsuzluklardır.

Demiryolcular geçici görevlendirmelerle asli görev yerlerinde değil kendi istekleri dışında başka illere bağlı işyerlerinde çalıştırılmaktadır. Asıl işyeri Hasanbey Gar Müdürlüğü olan Hareket Memurları Irmak’ta, Yerköy’de, Sincan’da Kayaş’ta yüzlerce km uzakta; ailelerinden ayrı kalmakta, evinde değil kurumun belirlediği sağlıklı olmayan 3.sınıf otel odalarında haftalarca ailelerinden uzakta kalmaktadırlar.

Böylesi bir çalışma düzeni her şeyden önce aile bütünlüğüne zarar vermekte ve pek çok açıdan mağduriyetlerine neden olmaktadır.
Demiryollarında faal personel olarak bilinen Makinist, Hareket Memuru, Sürveyan, Vagon Teknisyeni, Gişe Memuru, Kondüktör, Tren Şefi gibi unvanlarda çalışan personel hafta sonu ve bayram tatili kullanmadan yorucu ve yıpratıcı bir şekilde çalışmaktadır.
Faaliyet yürüttüğümüz kurum 7 gün 24 saat hizmet üreten emek yoğunluklu ağır ve tehlikeli işkoludur. Bu nedenle personel eksikliği nedeniyle yapılan dış görevlendirmeler ve beraberinde fazla mesailer emniyet kritik görev yapan faal personeli yormakta ve moral-motivasyonunu olumsuz etkilemekte, diğer yandan iş verimi düşerken bu durum kazalara sebebiyet vermektedir.

TCDD 2017 yılı İstatistik Yıllığında olması gereken kadro sayısı 36.634 iken mevcut kadro sayısı 27.540’tır. Yaklaşık 9.200 kişilik personel eksikliği bir yandan mevcut personele 250-300 saat fazla mesai olarak yansırken diğer yandan kendi merkezinden hariç başka merkezlerdeki personel açığını kapatmak için başka merkezlere görevlendirme yoluyla giderilmeye çalışılmaktadır.

Yaşanan bu olumsuzlukların yanı sıra Anayasamızda süreklilik arz eden fazla mesai angarya olarak görülürken, Danıştay ve Yargıtay içtihatlarında da bu uygulamaların yanlışlığına yer verilmektedir.
Sendikamız tarafından çeşitli zamanlarda İlgili kurum yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde personel eksikliğinin giderilmesi taleplerimiz iletilmesine rağmen bugüne kadar personel eksikliği giderilmemiş ,Gecen zaman içerisinde yaptığımız başvurulara ve görüşmelere rağmen Hasanbey personelinin 3 yıldır vekâletlerle temin ettiği bu merkezlerdeki personel eksikliği kurum tarafından giderilmemiştir.

TCDD Genel Müdürlüğünün bu yanlış uygulamalarına sessiz kalmayan demiryolcular başka illere nakil ile tehdit edilmekte, korkutulmak ve sindirilmek istenmektedir.

Bugüne kadar Hasanbey Lojistik Merkezine bağlı Hasanbey Gar Müdürlüğü emrinde çalışmakta olan 5 arkadaşımız “artık geçici görevlendirilmek istemiyoruz” demeleri üzerine soruşturmalara maruz kalmış, disiplin cezaları verilmiş daha itirazlar değerlendirilmeden cezadan hemen bir gün sonra Yozgat/Yerköy Kırıkkale/Irmak’a kendi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Yani sürülmüşlerdir.

Bu karar sonrası kurum yöneticileri ile yaptığımız görüşmelere rağmen bu yanlış karar geri alınmamıştır.

İbret-i alem için alınan bu Sürgün kararıyla korku salınarak otorite sağlanması hedeflenmiş bu mesaj tüm demiryolculara verilmek istenmiştir. Otorite ve disiplin ,liyakatli yöneticilerin uyguladığı bilimsel , adil ve insani bir yönetim biçimiyle sağlanır.Korkuyla sağlanmaz. Aidiyet duygusu böylelikle güçlenir.

TCDD Genel Müdürlüğün tarafından alınan bu karar hukuksuz olmasının yanı sıra yeni mağduriyetlere neden olacaktır. Sürgün kararıyla kişinin düzeni bozulacak ailesi cezalandırılmış olacak kendisine ve çevresine travmalar yaşatılacaktır. Bu arkadaşlardan verim alınamayacağı gibi trafik görevinde çalışan sürgündeki arkadaşlar sağlıklı çalışamayacak, trafik emniyeti tehlikeye düşecek kazalara davetiye çıkarılacaktır.

Buradan Demiryolu Meslek Lisesi Mezunu olan Demiryolcu geçmişi olan ve demiryolcuların kendisinden çok şey beklediği TCDD Genel Müdürümüze bir kez daha seslenmek istiyoruz;

• Aldığınız bu kararlar haksızdır, hukuksuzdur, personeli de ailelerini de mağdur etmektedir. Bu sürgünleri biran önce durdurmaya,
• TCDD Genel Müdürlüğünün yönetimini süreklilik halini almış olan; personelin kendi isteği dışında başka merkezlerde çalıştırılması ve fazla mesai yaptırılmasına son vermeye
• Personelin çalışma saatlerinin anayasal, yasal ve insani çalışma koşullarına uygun bir şekilde düzenlenmeye,
• Eksik personel ihtiyacının giderilmeye,
• Geçici görevlendirme uygulamalarına son vermeye,
Çağırıyoruz.

TCDD yöneticilerinin tüm bu hukuksuz uygulamalarına karşısında sessiz kalmamız beklenemez.

Bizler bu güne kadar birçok baskı, soruşturma ve sürgünlere maruz kaldık. Yılmadık, boyun eğmedik itaat etmedik. Direndik ve kazandık. Yine kazanacağız. İşleri Rayına koyacağız. Biz kaldık onlar gittiler.

Bu olaydan demiryolcuların çıkaracağı dersler vardır. Sürgünü çıkan 5 hareket memurundan ikisi Türk Ulaşımsen, biri Ulaştırma Memursen üyesi diğer ikisi de üyemizdir. Vekalet görevlendirmelere itiraz edildiğinde hepimiz aynı cezalandırmaya tabi tutulmaktayız. İşveren için ayrımız gayrımız yoktur. Bizler aynı sınıftanız, emekçiyiz. Sunni bölünmeler bizim tarafımızdan yaratılmaktadır. İşveren ve yönetim bizi aynı görmektedir. Ayrılık ve bölünme bizim tarafımızdan yaratılmaktadır.

TCDD şu anda kamu kurumudur, bizlerde memuruz. Devlet memuru güvencemiz olmasına rağmen angarya olan bu görevlendirmeye karşı çıkıp sürgün oluyorsak bu kurum özelleşince Makine kimya gibi olunca bizler 4857 lş yasasına göre köle gibi çalışmaya başlayınca varın siz halimizi düşünün.

Biliyor ve inanıyoruz ki bu hukuksuz kararlar ebetteki yargı yoluyla durdurulacaktır.

Bizler; bu hukuksuz kararlar geri alınıncaya işleri rayına koyuncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ