17.10.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Yöresel Peynirlerde AB Uyum Projesi: BestCHEESE

Yöresel Peynirlerde AB Uyum Projesi: BestCHEESE

Yöresel Peynirlerde AB Uyum Projesi: BestCHEESE

Erasmus + Programı Mesleki Eğitim için stratejik ortaklıklar faaliyeti kapsamında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına hibe desteği alan ” Yöresel Peynirlerin Üretim Teknolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi”  kısa adıyla BestCHEESE  (En İyi Peynir) Projesinin ilk uluslararası etkinlik programı 20-24 Eylül 2021 tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirildi.

Projenin amacı; AB’ye üye ve aday ülkelerde geleneksel peynirlerde üretim teknolojileri gıda güvenliği ve hijyeni konularında BİT tabanlı eğitim metodolojileri geliştirilerek bölgesel farklılıkların giderilmesine katkı sağlamak olarak belirlendi.

Programın ilk gününde Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konuşmalarıyla açılışı gerçekleştirdi. Proje faaliyetleri, etkileri ve sonuçları hakkında Proje Koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Hatice Olcay’ın sunumunun ardından proje katılımcıları gündemde yer alan kendi ülkelerindeki yöresel peynirlerin üretim teknolojileri ve ilgili mevzuatlar hakkında sunumlar yaptı.

Hafta boyunca devam eden etkinlik programı kapsamında;

Eskişehir Ekibi: Çimi ve Ham Çökelek Antakya Kesme, Bez Kaşar, Hellim, İzmir Fesleğen, İzmir Tulum, Kelle Çökelek, Surke, Süller Tuluk, Sünme, Sütçüler Tortusu

Ankara Ekibi: Gorcola ve Kadina Golot, Tonyaj Kaşarı, Kargı Tulum ve Karın Kaymağı Peynirleri

SlovenyaEkibi: Mohant, Bovec, Tolminc ve  Bohinc Peynirleri,

Slovakya Ekibi: Bryndza ve Parenica Peynirleri,

Batman Ekibi: Bitlis Küp, Otlu Çökelek, Civil (Çeçil)  gibi yöresel peynirlerinin üretim teknolojileri ve hijyen kriterleri hakkında sunumlarını yaparak bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. Proje ortakları ülkeleri ve bölgelerinde yapılan doğru ve yanlış uygulamalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Saha çalışmalarında ise Eskişehir’de faaliyet gösteren 4 peynir üretim tesisine teknik gezi yapılarak çalışmalara ait görseller kayıt altına aalındı. Erasmus+ Programı Yaygınlaştırma ve Görünürlük İlkelerine uyularak proje faaliyetleri tamamlandıktan sonra 5 farklı dilde, herkesin kullanımına açık 10 adet ders, 10 saat süreli olmak üzere 2 adet eğitim modülü oluşturulacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ