17.10.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Yerli Barbunya Çeşidine Tam Not

Yerli Barbunya Çeşidine Tam Not

Yerli Barbunya Çeşidine Tam Not

Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Tepebaşı İlçesi Fevziçakmak Mahallesinde bulunan  demonstrasyon alanında “Atmaca”  barbunya çeşidinin tanıtılması  ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması  amacıyla tarla günü etkinliği düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile yürütülmekte olan “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile  “Sertifikalı Tohum ile Bereketli Yarınlara”  isimli “Yeni Geliştirilen Kuru Fasulye Çeşitlerinin ve Yetiştirme Tekniklerinin Eskişehir İli Kadın Çiftçilerine Yayımı Projesi”  yürütülüyor.

Proje , İnönü ve Tepebaşı İlçelerinde iki kadın çiftçi ile Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen “Atmaca”  barbunya çeşidinin 500’er m2′lik alanda yetiştirilmesi ile uygulandı.

Tarla gününde dane büyüklüğü ve parlaklığı ile beğeni toplayan Atmaca Barbunya çeşidinin özellikleri, iklim-toprak-gübreleme istekleri  ve bakımı  hakkında  bilgilendirme yapılarak  çiftçilerin ürün hakkındaki görüşleri alındı. Etkinliğe Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı ve çiftçiler  katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ