04.08.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Sürdürülebilir Ulaşımın Kilit Aracı : Bisiklet

Eskişehir Kent Konseyi, Eskişehir Bisiklet Derneği ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada çevre dostu, sürdürülebilir ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasına dikkat çekildi.

Eskişehir Kent Konseyi’nde yapılan açıklamada konuşan Genel Sekreter Ahmet Kapanoğlu, sürdürülebilir kent içi ulaşımın önemli unsurlarından biri olan bisikleti her fırsatta anlatmaya, bisikletli ulaşım konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Kapanoğlu, bisikletle ilgili STK’ların yerel ve ulusal düzeylerde karar alma süreçlerine aktif katılımını artırmayı ve ortak strateji geliştirmeyi teşvik edecek çalışmalara öncelik verdiklerine vurgu yaparak “Büyükşehir Belediyemizin Ulaşım Dairesi ile birlikte bisiklet sürücüleri için yol güvenliğini iyileştirme, yaya ve bisikletlilerin güvenliğini sağlayacak önlemleri alma dâhil, ulaşım altyapılarının planlama ve tasarlanması aşamalarında işbirliği içerisindeyiz. ”dedi.

Eskişehir Bisiklet Derneği Sözcüsü Rahime Çelen ise ‘Küresel Amaçlar’ raporunda da bisikletin öneminin vurgulandığını ve sürdürülebilir kalkınma için küresel amaçların belirlediği adımların izlenmesiyle bu taahhütlerin gerçekleştirilebileceğine işaret edildiğini söyledi. Çelen bisiklet kullanıcıları olarak yol güvenliğinin iyileştirilmesi, bisikletin uluslararası, bölgesel, ulusal ve yerel kalkınma politika ve programlarına dâhil edilmesini istediklerini ifade ederek “Sağlığını, dünyayı ve geleceği önemseyen herkesin 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Kutlu olsun!” diye konuştu.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ