25.09.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Sözleşmelerde ücretsiz kuruluma dikkat

Sözleşmelerde ücretsiz kuruluma dikkat

Sözleşmelerde ücretsiz kuruluma dikkat

Ücretsiz kurulum taahhüdü olmayan sözleşmelerden artan şikayetleri değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Merkez Onur Kurulu Üyesi Yusuf Sünbül; ” Tüketiciler ürün satış ilanlarını iyi okumalı,ücretsiz kurulum olup olmadığına dikkat etmeli, gerekirse görsel kayıt yapmalıdırlar.” dedi.

TÜKDES Genel Merkez Onur Kurulu Üyesi Yusuf Sünbül yaptığı açıklamada;

Son günlerde internetten/uzaktan ; yapılan alışverişlerde ücretsiz kurulum taahhüdü bulunmayan sözleşmelerden mağduriyetler/şikayetler artarak devam etmektedir.

Pandemi döneminde yaygınlaşan internet alış verişlerinde satış ilanlarındaki aldatıcı ibarelere çok dikkat edilmeli, satıcı ve  sağlayıcıların  ilanlarındaki “taahhüt” niteliğindeki açıklamalar dikkatle okunmalı,gerekirse görsel kayıt yapılmalıdır.Özellikle sözleşmede ücretsiz kurulum ve servis olup olmadığı kontrol edilmelidir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun göre; Ayıplı mal:

MADDE 8- (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

Satıcı, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlüdür.Malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

Yukarıda belirtilen kanunlar çerçevesinde; satıcı /sağlayıcı malı mevzuata veya satış sözleşmesine aykırı göndermiş ise tüketici aşağıdaki seçeneklerden birisini değerlendirmelidir.

1-)  Hiç bir gerekçe göstermeksizin ürün ambalajını açmadan 14 gün içinde iade etme hakkınıkullanmalı,                                                      2-) Sözleşmede  satıcı veya sağlayıcı tarafından ücretsiz kurulum taahhüdü varsa;tüketici yetkili servis ücretini ödeyerek ürünün açılması, ürün hasarlı ise tutanak tutulması,sağlam ise kurulumun gerçekleştirdikten sonra İl/İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine “servis ücretinin iadesi” için başvuru yapmalıdır.

Tüketiciler mağduriyet  yaşamamak için:internet satış ilanlarındaki yazılan her satırı iyice okumalı, gerekirse ilan şartlarının görsellerini (Ekran görüntüsü/fotoğraf) almalıdır.,Tüm dikkat ve özene rağmen mağduriyet hallerinde uyuşmazlığın miktarına göre tüketiciler; İl/İlçe   Tüketici Hakem Heyetlerine,arabulucuya başvurabilirler.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ