25.09.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Sivrihisar’da organik tarım desteklenmelidir

Sivrihisar’da organik tarım desteklenmelidir

Sivrihisar’da organik tarım desteklenmelidir

İYİ Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Recep Toptaş Sivrihisar ilçesinde organik tarımın desteklenmesi ve özendirilmesi gerektiğini söyledi.

İlçe Başkanı Toptaş yaptığı yazılı açıklamada;

“İnsan sağlığı, hayvan sağlığı, ekolojik çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için organik üretim özendirilmeli ve desteklenmelidir. Organik gıdalar besin değerleri bakımından daha besleyici olup, üretim ve diğer tüm aşamalarda kimyasal madde kullanılmadığı için organik gıda ürünleri gerçek lezzetini kaybetmez. Organik besinlerle beslenen kişiler hastalıklara karşı doğal bir korunma sağlamış olup, özellikle kanser ve diğer birçok hastalıktan kendilerini korumuş olurlar.

Dünya sağlık örgütüne göre her yıl üç milyon kişi zirai ilaç zehirlenmesine maruz kalmaktadır. Tarımda kullanılan kimyasalların gıdada bıraktığı kalıntılar vücudumuza alınarak birikmektedir. Biriken kimyasallar kanser, üreme bozuklukları, hormon bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları, depresyon, konsantrasyon, alerjiler, astım gibi çağımızın önlenemez hastalıklarına sebep olmaktadır. Ayrıca tarımda yoğun kullanılan zirai ilaç ve sentetik kimyasal gübrelerin toprağı fakirleştirdiği, yer altı sularını kirlettiği, toprağın tuzlanmasına sebep olduğu küresel iklim değişikliğini ciddi şekilde etkilediği görülmektedir.

İlçemizde 250.000 dönüm sulu arazi olduğu gerçeği ile organik tarım yaygınlaştırılmalı özellikle gençler bu organik tarım konusunda bilgilendirilme ve özendirilmelidir. Son yıllarda ilçemiz ve civarında tarımda kullanılan kimyasal maddeler yüzünden kanser ve buna benzer hastalıklar ve ölümler hızla çoğalmaktadır.

Geleceğimizin teminatı olan nesillerin sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamaları için bir an evvel organik tarıma geçilmeli, çok para kazanmak yerine sağlıklı bir yaşam tercih edilmelidir.

Gelecekte dünyayı tehdit eden bu kimyasallar nedeniyle bizleri zor günler beklemektedir. Bu nedenle organik tarım gün geçtikçe önem arz etmekte ve değer kazanmaktadır. Ülkemiz ve ilçemiz bu tarım için çok elverişli kaynaklara sahip olup bir an önce uygulamaya geçip dünya pazarındaki yerimizi almalıyız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ