06.10.2022 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Porsuk Gündem

Milli Eğitimde Sorunlar Bitmiyor.

Milli Eğitimde Sorunlar Bitmiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, Milli Eğitimde yaşanan sorunlar ve KPSS sınavının iptali ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

İl Başkan Yardımcısı Uyar yaptığı açıklamada;

“Milli Eğitimde sorunlar bitmiyor.Alışılageldiği gibi yine sorular çalındı. KPSS ye giren öğrencilerin hayalleri yok edildi.

ÖSYM Başkanı görevden alındı. Yerine, tarikat şeyhine “gülyüzlü efendim” diyen Profesör ünvanlı bir tarikat sevdalısı olan Bayram Ali Ersoy getirildi.

Laik Cumhuriyet in önemli bir kurumunun başına böyle, bilimsellikten uzak, dogmatik düşüncenin esaret alanından kurtulamamış birisinin getirilmesi kabul edilemez.

Laik Cumhuriyetimizin eğitim felsefesi; akıl ve bilimdir. Cumhuriyetin gül yüzlüsü de laik ve bilimsel eğitimin önünü açan kurucu liderimiz, Mustafa Kemal ATATÜRK tür.

Ortaöğretim Kurumları Yerleştirme sonuçlarının açıklanması, yeni kayıt döneminin başlaması nedeniyle, her zaman olduğu gibi kayıt paraları gündeme geldi. Veliler, bu zor ekonomik koşullarda bazı okul yöneticileri tarafından kayıt parası için zorlandıklarından yakınmaktadırlar.  Anayasamıza göre, İlköğretim zorunlu ve parasızdır. Herkes eğitim hakkına sahiptir. Velilerin bu yakınma ve şikayetleri üzerine, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü, okullarda kayıt parası alınamayacağı konusundaki anayasa maddesini hatırlattı. Ancak Milli Eğitim Müdürünün, yalnız bu açıklaması yetmez. Öğretim yılı başı okul açılış hazırlıkları için okullar için gerekli olan, temizlik, kırtasiye, boya, badana giderlerinin karşılanacağını da söylemesi gerekirdi. Bu giderlerin karşılanması durumunda hiçbir okul yöneticisi kendisini riske atmaz, velilerden yardım istemez. Okul açılış hazırlıkları öncesi özellikle ilköğretim okullarına belirten kalemlerde ödenek verilmelidir.

İlimizde Anadolu Üniversitesi kampüsünde bulunan, Mustafa Kemal İlköğretim okulunun ortaokul kısmı ani bir kararla kapatıldı. Dördüncü sınıftan mezun olan öğrenciler, ortaokul kısmına öğrenci alınamayacağı için ortada kaldı. Ortaokulun mevcut yedi ve sekizinci sınıf öğrencilerinin de mezun oluncaya kadar okuluna devam edeceği belirtildi. Ortaokulun kapatılma  kararının, ani olarak alınması, veli, öğretmen ve dördüncü sınıftan mezun olan öğrencileri çaresiz bıraktı. Ortaokulu kapatma kararı, ilgililere en azından ikinci dönem başında bildirilseydi mağduriyetler yaşanmayacaktı.

MEB, pandemi döneminde mağdur olan öğrenciler için yaz kursları açılacağını, eksikliklerinin telafi edileceğini belirtmişti. Ancak, ilimiz Odunpazarı ilçesinde bulunan AV. Lütfi ERGÖKMEN Zihinsel Engelliler Okulu öğrencileri özel eğitime muhtaç, özel öğrencilerin öğrenim gördüğü, bir okuldur. Bu öğrenciler, EBA kullanamadıkları için uzaktan eğitim’den yararlanamamışlardır. Bakanlığın, yaz okulları açarak telafi eğitimi yapılacağını bildirmesine rağmen, yaz mevsiminin yarısı bittiği halde henüz bu özel öğrenciler için bile yaz okulu açılmamıştır.

İlimizdeki eğitim kurumlarının yeni eğitim-Öğretim yılında sorunsuz açılabilmesi için, yaz tatili sürecinde bütün hazırlıklar yapılmalı, okullar eğitim-öğretime hazır hale getirilmelidir. Merkez ve kenar mahallelerdeki okullar arasındaki fırsat ve imkan eşitsizliğini ortadan kaldırmak için gerekli önlemler alınmalı, öğretmen planlaması zamanında yapılmalıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ