23.02.2024 - Eskişehir'in Haberi , Şehrin Gündemi...
Cumhuriyet 100 Yaşında

Hayvancılık Tamamen Bitmeye Yüz Tutacak

Hayvancılık Tamamen Bitmeye Yüz Tutacak

Eskişehir Tarım Platformu tarafından Ulusal Süt Konseyi tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan çiğ süt fiyatı ile ilgili olarak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasında gerçekleştirilen basın toplantısında Eskişehir Tarım Platformu adına açıklama yapan Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gazi Küçükarslan şu ifadeleri kullandı;

”14 Ocak 2024 tarihinde Ulusal Süt Konseyi(USK) tarafından açıklanan süt fiyatları, üreticiye vurulan bir darbedir. Üretimin son bir ayda yem fiyatlarına ve diğer giderlerimize gelen zamlar hiç dikkate alınmamakla birlikte, doğuracağı sonuçlar da düşünülmemiştir. Bu sebepten dolayı; sektörde yaşanacak üretim kayıpları hızla devam edecektir. Bunun sonucunda; tüm işletmelerimiz ya küçülmeye gidip, ineklerini ve düvelerini kesecek ya da üretimden vazgeçip, bu işi bırakacaklardır.

1 Ocak itibari ile vergi artışlarına, maaşlara yapılan zamlara bakılınca, süt fiyatındaki artış piyasa koşullarının çok çok altında kalmıştır. Yemin çuvalının 550 tl bu günlerde, süte gelen 2 tl zamla beraber, ineklerini kesime gönderen üretici sayısı daha da artacak. Zaten azalan hayvancılık tamamen bitmeye yüz tutacaktır. Eskişehir Tarım Platformu üyeleri olarak diyoruz ki; “Üreticimiz yine emeğinin, alın terinin karşılığını alamamıştır.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ