16.04.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Eskişehir Tarımı Diğer Bütün Faaliyetleri Solladı

Eskişehir Tarımı Diğer Bütün Faaliyetleri Solladı

Eskişehir Tarımı Diğer Bütün Faaliyetleri Solladı

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’da Eskişehir Tarımı Diğer Bütün Faaliyetleri Solladı.Türkiye İstatistik Kurumu – TÜİK “İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, 2019” verilerini paylaştı.

Bu veriler doğrultusunda GSYH’ye Eskişehir tarımının katkısını değerlendiren Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş yaptığı açıklamada:
“İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’da tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetlerine Eskişehir’in katkısı 2018 yılında 2.551.702 TL iken 2019 yılında 3.419.064 TL’ye yükselerek bir önceki yıla göre 867.362 TL’lik fark yaratmıştır.
Eskişehir’in tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri; sanayi, imalat sanayi, inşaat, hizmetler, bilgi ve iletişim, finans ve sigorta faaliyetleri, gayrimenkul faaliyetleri, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri, kamu yönetimi, eğitimi, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ve diğer hizmet faaliyetleri içerisinde 2018 ile 2019 yılları karşılaştırmasında en yüksek büyüme oranı göstererek %34’lük bir artış oranı ile 1.sırada yer almaktadır.

2019 yılında bazı üretim faaliyetleri inşaat, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri gibi 2018 yılına göre negatif yönlü bir değişme oranı göstermesine rağmen Eskişehir tarımı pozitif yönlü değişim oranı göstermekle kalmamış %8,4 değişim oranı ile bütün üretim faaliyetlerinin üzerinde yer alarak 1.sırada bulunmaktadır.

Aynı şekilde Türkiye’de tarım, ormancılık ve balıkçılık faaliyetleri bir önceki yıla göre 2019 yılında %27,8’lik büyüme oranına sahipken Eskişehir’in % 34’lük büyüme oranı ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığı görülmektedir.

Bu verilerden hareketle Eskişehir’de tarıma yapılan yatırımların olumlu gelişmelere yol açtığı izlenebilmektedir. Bundan sonraki süreçte de tarım alanında yapılacak tüm yatırımların geleceğe yapılan yatırımlar olduğu unutulmamalıdır. 2020 yılı değerlendirmesinde Eskişehir tarımının daha da üst sıralarda yer alacağını düşünerek buna katkı sağlayan tüm üretici ve yetiştiricilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ