07.12.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Sahiplerini Buldu

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Sahiplerini Buldu

Erdal Öz Edebiyat Ödülü Sahiplerini Buldu

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Dada Salon’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Geçtiğimiz yıl korona sebebiyle gerçekleştirilemeyen 2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü kazananı Jale Parla ve 2021 yılı kazananı Selim İleri için düzenlenen törende Can Öz, yaptığı konuşmada Erdal Öz’ün  2. yeni şairleri gibi, tüm 50 kuşağı yazarları gibi, 2000’lerin başında rock müzik Türkçe olmaz diyenlere inat ortaya çıkabilen ve neredeyse kusursuz bir Türkçe ve diksiyonla Türkçe rock müziği milyonlara sevdirebilen Mor ve Ötesi veya Şebnem Ferah gibi, Türkçenin dünyaya küsmeden kendini icat edebilmesinin emekçilerinden biri olduğunu” söyledi. Can Öz ayrıca “Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yalnızca edebiyatın veya Türkçenin değil, bu tarih ve coğrafyada kendini sürekli yeniden icat etme arayışının da ödülüdür” ifadelerini kullandı.

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü sahibi Jale Parla yaptığı konuşmasında  şunları söyledi:
“Benim için edebiyatın anlamı ve işlevi arasında net ve açık bir fark vardır. Anlamı çok kişiseldir. Işlevi ise sayılmayacak kadar çok. Bugün bugün bunlardan birinden söz etmek istedim; edebi coğrafyadan. Lisede coğrafya en sevmediğim derslerdendi. Sonraları edebiyat sayesinde coğrafyanın haritalar ve yer şekilleri değil insan ilişkilerinin biçimlendiği alanlar, çok özel mekanlar olduğunu anlayana kadar. Tanpınar’ın İstanbul’unun Balzac’ın Maison Vauquer’ünün,Don Kişot’un konakladığı hanların, Dostoevski’nin Ölüler Evi’nin, Pamuk’un müzesinin , Atay’ın tren istasyonunun, Calvino’nun görünmez şehirlerinin coğrafya olduğunu anlayana kadar. İnsan ilişkilerinin ve özellikle de güç ilişkilerinin haritalandığı her mekanın coğrafya olduğunu anlayana kadar.”

Jale Parla bu coğrafyalardan yola çıkarak Afgan kadınlarının ve dünya genelindeki tüm kadınların edebiyat coğrafyasında yarattığı izlere dikkat çekti.

Jale Parla’nın ardından ödülünü alan Selim İleri ise Erdal Öz ile yaşadığı edebi dostluğa değindi. Selim İleri yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Sevgili Erdal, Ankara’daki senin kitapevin…Kitaplar, kitaplar… Şimdi orada olsam.  Seninle uzun uzun çağdaş edebiyatı konuşsak. Uzun yıllar girmese araya. Benim kitabımı yayımlayan dostum. Özlemle seni arıyorum. Boğaziçinde bir lokantada sevgili Samiye ve sen. Bol bol konuştuğumuz bir akşam…Gülüşmeler, tartışmalar, öfkeler, barışmalar… Ama artık anı hepsi. Anılar şu anda yüreğimi fena halde yakıyor. Seni ve edebiyata sonsuz katkısı olan   Can Yayınları’nı, beni onurlandıran seçici kurulu çok esenliyorum.”

2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu,  küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan , Adalet Ağaoğlu ve Latife Tekin’e verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ