16.04.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Atama bekleyen öğretmenler maalesef hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Atama bekleyen öğretmenler maalesef hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Atama bekleyen öğretmenler maalesef hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Atama bekleyen öğretmenler , yapılacak atama ve atanacak öğretmen sayısı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Atanamayan öğretmenler adına açıklama yapan Medine Aktepe ; “Saygıdeğer Sendika Temsilcileri, Kıymetli Halkımız ve Değerli Basın Mensupları; ataması yapılmayan 500 bin öğretmen adına sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyoruz. Sizlere sadece buradan değil, Neşe Alten’in yurdun her karış toprağı kutsal diyerek öğretmenliğe başladığı ve şehit edildiği topraklardan, Diyarbakır’dan sesleniyoruz. Necmettin Yılmaz’ın çocukların alın yazısı öğretmenleridir diye düşünüp göreve başladığı topraklardan, Şanlıurfa’dan sesleniyoruz. Aybüke Yalçın’ın seslendirdiği türkü ile öğrencilerini kendine hayran bıraktığı topraklardan, Batman’dan sesleniyoruz: Bizim evimiz bu vatan, çocuklar geleceğimiz , Son nefesimizde bile öğretmen öleceğiz.

Biz öğretmeniz, cehalete vurulan pranganın 29 halkalı zinciriyiz. İrfan ordusunun neferi, cumhuriyetin bekçisiyiz. İlmin kölesi, istikbalin meşalesiyiz. Sormayın adımızı, bizim adımız yok. Biz öğretmen adayı değil, atanamayan öğretmen değil, sadece öğretmeniz.2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra, sayının yetersizliği nedeniyle KPSS puanlarının geçerlilik süresi iki yıla çıkarılmıştır. Bu değişiklik karma alıma sebep olmuş ve ortaya çıkan karma alım uygulaması, her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden, 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra, karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler; 2017 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla dört atamaya dâhil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise,
2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu, sadece karma alım yıllarının değil, son 23 yılın en düşük atama sayısıdır.

Devletimizin, bizi öğrencilerimizle kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik. Fakat yapılacak 20 bin öğretmen ataması, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözleriyle ters düşmüştür. Biz atama bekleyen öğretmenleri, maalesef hayal kırıklığına uğratmıştır. Üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve haziranda emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak, verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır.

Tüm bunlardan hareketle, 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var: Öğretmenler, onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak? 432.753 öğretmenin girdiği 2020 KPSS sonuçlarına göre, atama sayısı 20 binde kalırsa sınava giren öğretmenlerin sadece %4,61’i atanmış olacak. Yani her yüz öğretmenden sadece dördü öğrencilerine kavuşmuş olacak. Her sene değişen sıralama kriteri ve kontenjan anlayışı yüzünden geçmiş yıllara göre atanabilecek sıralamaya sahip öğretmenler, bu sene atama sayısının yetersiz olması sebebiyle kontenjan dışı kalmıştır. Bu durum bazı branşlarda yüzde
30, bazı branşlarda yarı yarıya azalma yaratırken, bazı branşlarda Türkiye birincilerinin dahi ataması yapılmamıştır.

Ülke genelinde 107.909 öğretmen açığı vardır ve ayrıca okullarda 80.583 kişi ücretli öğretmen olarak çalışmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sadece 37 bini Eğitim Fakültesi mezunuyken, 35 bini lisans, 8 bini ön lisans mezunudur. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. Kendi mesleği dışında markette, tekstilde, inşaatta, tarlada ve birçok farklı meslekte geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalan binlerce ‘‘gerçek’’ öğretmen görev beklerken; o öğretmenlerin yerine öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerin, ücretli öğretmen adı altında çalıştırılması, olayın vahametini daha da artırmaktadır. Hangi öğrenci, hangi veli, ücretli öğretmenlik adı altında geçici çalışan ve üstelik asıl mesleği de öğretmenlik olmayan bireyleri sınıfta görmek ister? Biz öğretmenler öğrencilerimizi istiyoruz, öğrenciler ve veliler de öğretmenlerini istiyorlar.Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kaldıkça Türkiye geleceksiz kalacaktır. İşte bu yüzden, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi şarttır.Çünkü öğretmenin yeri okuldur, öğretmenin yeri okuldur, öğretmenin yeri okuldur.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ’’Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.’‘ sözü ışığında biz öğretmenler, al sancağın dalgalandığı her karış toprakta kutsal görevimizi büyük bir özveriyle ifa etmeye canıgönülden hazırız. Biz, ek atama bekleyen öğretmenler; bir an önce vazife başına geçip bu ülkenin evlatlarını, milli ve manevi değerler ışığında, ilim ve irfan ile donatmak niyetindeyiz. Bizleri ilkbaharına eriştirecek, içimizi ısıtıp aydınlatacak, güneş yüzlü öğrencilerimize kavuşmayı hasretle bekliyoruz. Biz, yetişen yeni kuşak öğretmenler, istikbaliz. Şuurumuzdaki pırıltılarla beraber sahiplenecek bir vatan, bir millet, dalgalanacak bir bayrak bizi bekliyor.

Başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete uğurladığımız tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Saygıdeğer Sendika Üyeleri, Kıymetli Halkımız ve Değerli Basın Mensupları katılımlarınız için teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. “

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ