17.10.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı Dalyan’da Kürek Çekti

Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı Dalyan’da Kürek Çekti

Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı Dalyan’da Kürek Çekti

Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı Ömrünü Adadığı Doğayı Koruma  Mücadelesinde Kaptan June’u Desteklemek için Eskişehir’den Köyceğiz, Dalyan’a kürek çekmeye gitti .

Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı 2-3 Ekim 2021 tarihinde Köyceğiz, Dalyan’ da düzenlenen Türkiye’nin birçok ilinden Kano sporuyla ilgilenen kulüp ve derneklerin  katıldığı Kaptan June Şükran Geçişi etkinliğine Eskişehir’den katılarak Dalyan’dan İztuzu’na kadar kürek çekti.

Ömrünü doğa koruma mücadelesine, caretta carettaların korunmasına adayan 99 yaşındaki  Kaptan June’a bu mücadelesinde destek olmak için Köyceğiz Gölünde ve Dalyan’da  2 gün toplam 20 km kürek çektiklerini  belirten Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı üyeleri aynı zamanda  nesli tükenmekte olan Caretta Carettalar için de kürek çekti. Takımı üyeleri  Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadına dayattığı zihinlerdeki algıya karşı da Dalyan’da kadınlar için, kadın dayanışması için  kürek çektiklerini  belirtti.

2019 Dragon yarışları kapsamında Eskişehir’de toplumun değişik kesimlerinden, farklı meslek gruplarındaki 28 kadın bir araya gelerek, erkek egemen bir toplumda kadın olmanın zorluklarına karşı dayanışma için “AMAZONLAR KADIN DRAGON KÜREK TAKIMINI” kurdu. Takımdaki kadınlar profesyonel anlamda kürek sporuyla ilgilenmiyorlar. Farklı mesleklerden olan ancak ortak noktaları kadın dayanışması olan bu kadınlar, giderek ve gün geçtikçe artan kadın sorunlarına karşı yan yana gelerek sorunlara karşı birlikte kürek çekerek çözümler arıyor.

Amazonlar Takımı üyeleri, bastırılmaya, sindirilmeye çalışılan kadınların, kadının hayatın her alanında var olduğunu göstermek istediklerini belirterek, Takımın temasını kadın özgürlüğü kapsamında oluşturduklarını ifade eden Amazonlar Dragon Kürek Takımı üyeleri, “Kadınız, Ayrımsız, Buradayız” diyerek, kadın gücünü, kadın dayanışmasını, kadının hayatın her alanında var olduğunu ve olabileceğini göstermek istiyorlar. Anne olmak, evinin kadını olmak, iyi eş olmak gibi toplumun kadına dayattığı zihinlerdeki rolleri ve kadın sorunlarını, birlikte kürek çekerek aşmaya çalışıyorlar.

Özel Amazon kostümleri ve makyajlarıyla etkinliğe katılan Amazonlar, “Bize birçok anlamda ilham veren Savaşçı Kadınlar Amazonlar mitinden yola çıkarak ismimizi Amazonlar koyduk. Kostümlerimizi diktik. Yüzlerimizi savaşçı gibi boyadık. Savaşçı taçları yaptık. Tüm bunları buluşup birlikte ürettik ve bir hayal, bir amaç için bir çatı altında toplandık. Taçlarımız kartondan ve umut yüklüler. Kendi imkanlarımız çerçevesinde sesimize ses katıp kendimizi bu mücadelede umutlandırdık.” diyen takım üyeleri “Tek başımıza Kar taneleri gibiyiz eriyip yok oluyoruz ama birlikte çığ olabiliriz” diyerek diğer kadınlara seslendi.

Anadolu’nun bozkırında kürek çekerek seslerini duyurmaya çalışan Amazon kadınları, hayatın her alanında “Buradayız, Biz varız” diyor ve erkek egemen bir spor olan Kano sporunda daha çok kadın görebilmeyi umut ediyorlar. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanlığı’na da destekleri için teşekkür eden  Amazonlar Dragon Takımı  şehir dışındaki dragon ve kano yarışlarına ve etkinliklerine katılıp bu kadın dayanışmasını ve gücünü koruyup yayacaklarını sözlerine ekliyorlar

Takım üyeleri:

28 Kadın Kürekçi

Özlem Kanat Örneksoy , Naime Karapaça, Gönül Kanat ÖzKan, Manolya Diken, Feride Betül Hacımusalar Yörükçü, Çağrı Uzman, Özgün Dilek, Özge Demirdelen, Betül Kan Kılınç, Esra Kiraz, Serpil Koç, Ayşe  Akça,Nazlı Agiç, Eser Büyükcan İlhan, Nilgün Altan, Rahime Çelen, Özge Mısırlı, Sevgi Dutağacı, Dilek Aslantalay, NiHan Ertürk, Seçil Çam Can, Aslı Tokyol, Gamze Çavuşoğlu, Cansu  Üzümcü, Fatma Özbahar,Güler Bozok, Berna Baki,Solmaz Mercan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ