04.08.2021 - Eskişehir'in Haberi , Kırsalın Gündemi

Anayasayı , Yasayı , Sözleşmeyi Uygulatacağız

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri tarafından devam eden Ayşe Tuba Arslan davası ile ilgili olarak Adliye önünde bir açıklama yapıldı.

Kadın Meclisleri adına Safiye Büşra Oflaz tarafından yapılan açıklamada ;

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak 11 Ekim 2019’da hakkında 23 kez şikayetçi olduğu boşandığı erkek tarafından satırlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Ayşe Tuba Arslan için buradayız! Ayşe Tuba öldürüldüğüne çantasından çıkan son dilekçesinde “Benim ölümüm gerçekleşince mi yardım edeceksiniz” diyordu.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında karara bağlanan davada sanığa tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan hiçbir indirim uygulanmadan ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’ne giden davada, boşanmış olmasına rağmen sanığın “Beni aldattı” savunmasını Ayşe Tuba’nın “başka erkekle telefon görüşmesi” ile bağdaştıran savcı kararın bozulup “haksız tahrik” indirimi uygulanmasını istedi. Satırla işlenen cinayette canavarca his olmadığını söyledi. Bu savcı Ayşe Tuba’nın 23 kez faili şikayet etmesine rağmen korunmadığını, öldürüldüğünde çantasından şikayet dilekçesi çıktığını da mı duymadı? Savcı mütalaasına itibar edilmemeli ve Eskişehir’deki mahkemede verilen karar onanmalıdır.
Bir gece yarısı imza çekme kararı alınan İstanbul Sözleşmesi uygulanıp etkin bir süreç işletilseydi, kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren tüm kadınlar gibi Ayşe Tuba Arslan da şuan aramızda olacaktı. Ayşe Tuba’yı öldüren sanık cezadan kurtulabilmek, ceza indirimi alabilmek için türlü gerçek dışı söylemlere başvurdu. Kadın cinayetlerinde etkin soruşturma ve kovuşturma süreçleri işletilmemesinin ve cezasızlığın faillere cesaret verdiği ortada.

Anayasa, yasa, sözleşme uygulanmadığı müddetçe mücadelemiz bu faillere cesaret veren hamleleri boşa düşürecek. Etkin yürütülmeyen soruşturma ve kovuşturma süreçlerine, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesi kararının karşısında; anayasanın, yasanın, sözleşmenin uygulanması için mücadele ediyoruz, edeceğiz. Her geçen gün daha güçlü, daha kalabalık, açık açık örgütleneceğiz. Kazanımlarımıza ve mücadelemize güveniyoruz, Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulamak zorundasınız diyoruz.
Anayasayı , yasayı,  sözleşmeyi uygulatacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ